Hydrolaty to trend w nowoczesnej, naturalnej pielęgnacji. Stają się coraz bardziej modne i popularne. Wiele kosmetyków ma na swoich etykietach, zaznaczoną informację, że zawierają hydrolaty. Co to znaczy?
Siła z natury
Hydrolaty często nazywane są wodą kwiatową lub po prostu destylatem. Pochodzą one z destylacji roślin lub ich części. W efekcie tego procesu otrzymuje się płyn zawierający w sobie wszystko, co w danej roślinie najlepsze. Nie mają konserwantów, więc nie można ich przechowywać zbyt długo. Najlepiej trzymać je w lodówce. Warto zauważyć, że hydrolaty można przygotować również w warunkach domowych.
Co może dać stosowanie hydrolatów?
Najogólniej rzecz biorąc, hydrolaty Cocolita stosuje się na skórze. Można je wykorzystywać w stanie surowym jako tonik do przemywania twarzy lub do odświeżania. W tym celu należy wlać je do atomizera. Mogą być elementem bardziej złożonych kosmetyków, takich jak kremy czy maski. Hydrolaty mają różne działanie, w zależności od tego z jakiej rośliny je przygotowano. Wszystkie jednak działają odświeżająco i mają zapach rośliny, z którego je pozyskano.
Najczęściej używanym hydrolatem jest woda różana. Niektórzy stosują ją również do przygotowywania ciastek i kremów cukierniczych. Pozyskuje się ją z płatków róży damasceńskiej. Jest niezastąpiona we walce z suchą skórą, z zaczerwienieniami. Położona na powiekach redukuje cienie pod oczami i oznaki zmęczenia. Można używać go także w pielęgnacji cery wrażliwej. Inne popularne hydrolaty to woda pomarańczowa i hydrolat lawendowy o działaniu przeciwzapalnym.