Jak dotÄ…d, w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków, sÅ‚owo „peeling” kojarzyÅ‚o siÄ™ przede wszystkim z pachnÄ…cym kosmetykiem o charakterystycznej strukturze, który dedykowany jest stricte do pielÄ™gnacji ciaÅ‚a, zwiÄ™kszenia jego jÄ™drnoÅ›ci oraz poprawy wyglÄ…du poprzez usuniÄ™cie martwych komórek naskórka. Jednak na przestrzeni lat zyskaÅ‚ on zupeÅ‚nie nowe znaczenie, a wszystko to za sprawÄ… m.in. peelingu do skóry gÅ‚owy, który można obecnie znaleźć w wielu sklepach. Czym jest peeling do skóry gÅ‚owy i dlaczego wÅ‚Ä…czyć do regularnej pielÄ™gnacji? Dawka cennych informacji dostÄ™pna jest w tym artykule.
Peeling do skóry gÅ‚owy – co to takiego?
Warto zacząć od absolutnych podstaw, a więc tego czym w ogóle jest peeling do skóry głowy. Pod tą nazwą kryje się zabieg, który podobnie jak w przypadku ciała, ma na celu usunięcie martwego naskórka z wierzchniej, rogowej warstwy skóry. W zależności od typu skóry głowy może być on szorstki, nieprzyjemny w dotyku i zarazem łuszczący się (u osób z suchą skórą głowy) bądź też tłusty i łuszczący się (u osób z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy). To właśnie m.in. w celu pozbycia się wspomnianych problemów stosuje się peeling do skóry głowy, który nie tylko ma zadanie przywrócić ją do właściwego stanu, ale także pozbyć się zbyt grubej warstw rogowej naskórka, która skutecznie blokuje działanie cennych składników odżywczych obecnych w kosmetykach dedykowanych do mycia i pielęgnacji włosów.
Dzięki regularnemu stosowaniu peelingu do skóry głowy można więc zmniejszyć nadprodukcję sebum, przyspieszyć procesy regeneracyjne, jak i również zwiększyć przyswajanie składników odżywczych obecnych np. w serum.
Na jakie rodzaje dzielą się kosmetyki o właściwościach peelingujących?
Wybierając peeling do skóry głowy, np. na stronie Manada.pl, warto mieć na względzie fakt, że w ofercie mniej i bardziej znanych producentów kosmetyków do włosów znaleźć można aż 3 rodzaje formuł. Są to kolejno:
- peelingi enzymatyczne – preparaty, które nie wymagajÄ… pocierania, a wszystko to dziÄ™ki zawartoÅ›ci papainy oraz bromeliny, a wiÄ™c enzymów, które rozpuszczajÄ… martwy naskórek, a także wszelkie inne zanieczyszczenia;
- peelingi kwasowe – w odróżnieniu od klasycznego peelingu nie zawierajÄ… one chropowatych drobinek. Sekretem ich skutecznoÅ›ci sÄ… kwasy, takie jak chociażby kwas mlekowy czy też kwasy owocowe;
- peelingi mechaniczne – to peelingi do skóry gÅ‚owy zawierajÄ…ce drobinki soli, sproszkowanych pestek owoców lub też innych, naturalnych skÅ‚adników. W tym przypadku usuwanie martwego naskórka odbywa siÄ™ poprzez pocieranie peelingiem skóry.
Kończąc temat peelingów do skóry głowy warto nadmienić fakt, że dany produkt powinno się dopasować w zależności od ewentualnych problemów oraz indywidulanych potrzeb i tak oto osoby zmagające się np. z łupieżem powinny sięgnąć po peelingi kwasowe, z kolei u osób z wrażliwym i suchym skalpem najlepiej sprawdzą się kosmetyki enzymatyczne.